H21 kval A

3 030 m, 28 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Gustav Bergman OK Ravinen 12:52 4:14 A
2 Emil Svensk Stora Tuna OK 12:55 +0:03 4:15 A
3 Oskar Sjöberg OK Linné 12:59 +0:07 4:17 A
4 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 13:15 +0:23 4:22 A
5 Anton Sjökvist Stora Tuna OK 13:17 +0:25 4:23 A
6 Max Peter Bejmer IFK Göteborg 13:22 +0:30 4:24 A
7 Emil Granqvist OK Ravinen 13:44 +0:52 4:31 A
8 Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK 13:46 +0:54 4:32 A
9 Rasmus Elmelid Linköpings OK 13:48 +0:56 4:33 A
10 Erik Martinsson Linköpings OK 13:51 +0:59 4:34 A
11 Joakim Svensk Stora Tuna OK 13:52 +1:00 4:34 A
12 Erik Berzell Järla Orientering 13:56 +1:04 4:35 A
13 Rasmus Svantesson OK Pan-Kristianstad 13:57 +1:05 4:36 A
14 Emil Kalered OK Denseln 14:20 +1:28 4:43 A
15 Albert Mollén OK Denseln 14:21 +1:29 4:44 A
16 Mathias Hallmén OK Denseln 14:22 +1:30 4:44 A
17 Jonas Lundgren Linköpings OK 14:29 +1:37 4:46 A
18 Thomas Carlsson Malungs OK Skogsmårdarna 14:32 +1:40 4:47 A
19 Robbie Anderson Göteborg-Majorna OK 14:40 +1:48 4:50 A
20 Jacob Lindstam OK Ravinen 14:50 +1:58 4:53 A
21 Per Lindman Finspångs SOK 14:58 +2:06 4:56 B
22 Anders Axling Sundsvalls OK 15:06 +2:14 4:59 B
23 Erik Fernlund OK Tisaren 15:16 +2:24 5:02 B
24 Emil Andersson Tullinge SK 15:37 +2:45 5:09 B
25 Mattias Olofsson OK Enen 16:28 +3:36 5:26 B
26 Jesper Melin Garphyttans IF 18:00 +5:08 5:56 B
27 Tobias Andersson OK Österåker 18:46 +5:54 6:11 B
Jesper Lysell Rehns BK diskvalificerad B
Martin Norrbom Sala OK ej start B

H21 kval B

3 150 m, 29 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 12:34 3:59 A
2 Gernot Kerschbaumer OK Pan-Kristianstad 13:11 +0:37 4:11 A
3 Rassmus Andersson OK Linné 13:20 +0:46 4:13 A
4 Kalle Bergman OK Ravinen 13:26 +0:52 4:15 A
4 Daniel Attås OK Tisaren 13:26 +0:52 4:15 A
6 Rickard Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 13:29 +0:55 4:16 A
7 Jonas Merz Göteborg-Majorna OK 13:37 +1:03 4:19 A
8 Oskar Daniels Attunda OK 13:45 +1:11 4:21 A
9 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 13:47 +1:13 4:22 A
10 Mårten Boström IFK Lidingö SOK 13:49 +1:15 4:23 A
11 Andreas Hall Järla Orientering 13:52 +1:18 4:24 A
11 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 13:52 +1:18 4:24 A
13 Love Berzell OK Ravinen 13:56 +1:22 4:25 A
13 Olle Kalered OK Denseln 13:56 +1:22 4:25 A
15 Jens Rönnols Järla Orientering 13:57 +1:23 4:25 A
16 Erik Andersson OK Orion 13:59 +1:25 4:26 A
16 Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF 13:59 +1:25 4:26 A
18 Ludvig Eriksson Kils OK 14:03 +1:29 4:27 A
19 Oskar Andrén OK Tisaren 14:04 +1:30 4:27 A
20 Espen Hultgreen Weltzien Järla Orientering 14:05 +1:31 4:28 A
21 Simon Hedlund Ärla IF 14:14 +1:40 4:31 B
22 Viktor Silvemark Ärla IF 14:15 +1:41 4:31 B
23 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 14:29 +1:55 4:35 B
24 Timo Mähönen IFK Lidingö SOK 14:40 +2:06 4:39 B
25 Jonathan Karlsson OK Tisaren 15:00 +2:26 4:45 B
26 Erik Nero Mullsjö SOK 15:13 +2:39 4:49 B
27 Anton Nilsson OK Tranan 15:25 +2:51 4:53 B
28 Fredrik Johansson Linköpings OK 18:22 +5:48 5:49 B
29 Emil Tellsén OK Roxen 18:38 +6:04 5:54 B

D21 kval A

2 490 m, 24 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Lina Strand Göteborg-Majorna OK 11:58 4:48 A
2 Lilian Forsgren OK Tisaren 12:21 +0:23 4:57 A
3 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 12:34 +0:36 5:02 A
4 Alva Olsson Linköpings OK 12:44 +0:46 5:06 A
5 Tilda Johansson OK Orion 12:46 +0:48 5:07 A
6 Ellinor Tjernlund OK Tisaren 13:02 +1:04 5:14 A
7 Louise Markstedt OK Södertörn 13:08 +1:10 5:16 A
8 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK 13:10 +1:12 5:17 A
9 Josefine Heikka Alfta-Ösa OK 13:13 +1:15 5:18 A
10 Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK 13:21 +1:23 5:21 A
11 Matleena Boström IFK Lidingö SOK 13:29 +1:31 5:24 A
12 Rebecka Olsson OK Linné 13:33 +1:35 5:26 A
13 Kristin Olovsson Rehns BK 13:35 +1:37 5:27 A
14 Josefine Klintberg OK Ravinen 13:37 +1:39 5:28 A
15 Linda Take OK Tyr 13:43 +1:45 5:30 A
16 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 13:49 +1:51 5:32 A
17 Susanna Tervo IFK Lidingö SOK 13:53 +1:55 5:34 A
18 Lovisa Persson OK Tisaren 13:55 +1:57 5:35 A
18 Ellinor Eriksson OK Tisaren 13:55 +1:57 5:35 A
20 Hanna Korhonen OK Ravinen 14:46 +2:48 5:55 A
21 Moa Gustafsson Uddevalla OK 14:51 +2:53 5:57 B
22 Barbora Pijáková IFK Lidingö SOK 15:07 +3:09 6:04 B
23 Therese Klintberg Linköpings OK 16:10 +4:12 6:29 B
24 Stina Nero Mullsjö SOK 16:21 +4:23 6:33 B
Annika Björk OK Linné ej start B
Matilda Andersson OK Kåre ej start B
Anastasia Dzianisava Sävedalens AIK ej start B

D21 kval B

2 520 m, 24 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Helena Jansson OK Ravinen 12:42 5:02 A
2 Catherine Taylor OK Södertörn 12:47 +0:05 5:04 A
3 Nadiya Volynska OK Orion 12:56 +0:14 5:07 A
4 Karolin Ohlsson Järla Orientering 13:09 +0:27 5:13 A
5 Josefin Tjernlund OK Tisaren 13:18 +0:36 5:16 A
6 Irina Nyberg Alfta-Ösa OK 13:22 +0:40 5:18 A
7 Johanna Öberg OK Linné 13:23 +0:41 5:18 A
8 Moa Enmark Göteborg-Majorna OK 13:30 +0:48 5:21 A
9 Sara Eskilsson Alfta-Ösa OK 13:46 +1:04 5:27 A
10 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 13:52 +1:10 5:30 A
11 Nicole Ljungdahl OK Pan-Kristianstad 13:58 +1:16 5:32 A
12 Rebecka Nylin OK Tisaren 13:59 +1:17 5:32 A
13 Jolanta Kolosinska Göteborg-Majorna OK 14:00 +1:18 5:33 A
14 Alice Hugosson IFK Lidingö SOK 14:01 +1:19 5:33 A
15 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 14:03 +1:21 5:34 A
16 Kate Morrison OK Linné 14:04 +1:22 5:34 A
17 Elin Carlsson OK Pan-Kristianstad 14:08 +1:26 5:36 A
18 Maria Magnusson Sävedalens AIK 14:12 +1:30 5:38 A
19 Josefin Persson Järla Orientering 14:24 +1:42 5:42 A
20 Moa Pettersson Karlskrona SOK 14:34 +1:52 5:46 A
21 Sanna Skoog Kils OK 14:53 +2:11 5:54 B
22 Louise Lundgren Växjö OK 15:40 +2:58 6:13 B
23 Fanny Asketun OK Roxen 15:46 +3:04 6:15 B
24 Ebba Pegestam OK Ravinen 17:12 +4:30 6:49 B
Matilda Martinsson Falkenbergs OK ej start B
Jenny Eriksson OK Kåre ej start B

H20 kval A

2 700 m, 25 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Isac von Krusenstierna OK Kåre 11:52 4:23 A
2 Anton Forsberg Långhundra IF 12:24 +0:32 4:35 A
3 Simon Wikström OK Pan-Kristianstad 12:27 +0:35 4:36 A
4 Jesper Svensk Stora Tuna OK 12:29 +0:37 4:37 A
4 Henrik Johannesson Ronneby OK 12:29 +0:37 4:37 A
6 Victor Imark Tullinge SK 12:54 +1:02 4:46 A
7 Filip Karlsson IF Hagen 13:09 +1:17 4:52 A
8 Albin Lillieström OK Roxen 13:20 +1:28 4:56 A
9 Lucas Sundblad Eksjö SOK 13:23 +1:31 4:57 A
10 Erik Zeilon Skåneslättens OL 13:24 +1:32 4:57 A
11 Albin Andersson OK Ravinen 13:25 +1:33 4:58 A
12 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 13:26 +1:34 4:58 A
12 Nils Hammaräng Grip OK Orion 13:26 +1:34 4:58 A
14 Rickard Djerf Tibro OK 13:27 +1:35 4:58 A
15 Hugo Dahlberg Haninge SOK 13:39 +1:47 5:03 A
16 Tom Campbell OK Kolmården 13:42 +1:50 5:04 A
17 Linus Backlund OK Södertörn 13:57 +2:05 5:10 A
18 Christopher Wilestedt Attunda OK 14:10 +2:18 5:14 A
19 Pontus Lindblom OK Roxen 14:27 +2:35 5:21 A
20 Martin Mörsell OK Kåre 14:33 +2:41 5:23 A
21 Ludvig Sandahl Järla Orientering 14:39 +2:47 5:25 B
22 Jakob Fransson OK Milan 14:44 +2:52 5:27 B
23 David Risberg Kils OK 14:48 +2:56 5:28 B
24 Rasmus Möller Arboga OK 16:53 +5:01 6:15 B
25 Lucas Norrman Attunda OK 20:34 +8:42 7:37 B
Andreas Uller Kils OK ej start B

H20 kval B

2 860 m, 23 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Simon Hector Snättringe SK 12:30 4:22 A
2 Simon Imark Tullinge SK 12:55 +0:25 4:30 A
3 Simon Larsson OK Hällen 12:56 +0:26 4:31 A
4 Filip Jacobsson OK Tisaren 13:01 +0:31 4:33 A
5 Mattis Hallberg IK Uven 13:06 +0:36 4:34 A
6 Ola Andersson OK Orion 13:08 +0:38 4:35 A
6 Ville Johansson OK Kolmården 13:08 +0:38 4:35 A
6 Elias Bäcklund Ekvall Trollhättans SOK 13:08 +0:38 4:35 A
9 Oskar Lind Eksjö SOK 13:11 +0:41 4:36 A
10 Per Karlsson OK Tylöskog 13:15 +0:45 4:37 A
11 Oliwer Lundberg OK Bävern 13:19 +0:49 4:39 A
12 Henning Sjökvist Stora Tuna OK 13:26 +0:56 4:41 A
13 Olle Nilsson OK Linné 13:56 +1:26 4:52 A
14 Lukas Lundgren Växjö OK 13:58 +1:28 4:53 A
15 John Gunnarsson Surahammars SOK 14:08 +1:38 4:56 A
16 Arvid Claesson Jönköpings OK 14:15 +1:45 4:58 A
17 Viktor Skoog Kils OK 14:22 +1:52 5:01 A
18 Joakim Skärlén Haninge SOK 14:40 +2:10 5:07 A
19 Jesper Lindström IF Hagen 14:43 +2:13 5:08 A
20 Erik Olsson Gävle OK 14:50 +2:20 5:11 A
21 Adam Thellsén OK Roxen 15:14 +2:44 5:19 B
22 Mårten Olsson Gävle OK 15:52 +3:22 5:32 B
23 Johan Ryding Ärla IF 16:40 +4:10 5:49 B
Rasmus Lundberg OK Bävern ej start B

D20 kval A

2 310 m, 30 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 11:58 5:10 A
2 Sanna Fast Eksjö SOK 12:14 +0:16 5:17 A
3 Johanna Börjesson Eriksson Storviks IF 12:40 +0:42 5:29 A
4 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 13:01 +1:03 5:38 A
5 Rebecca Waldenfjord Järfälla OK 13:03 +1:05 5:38 A
6 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 13:06 +1:08 5:40 A
7 Emma Bengtsson Årsunda IF 13:11 +1:13 5:42 A
8 Kerstin Wadman Göteborg-Majorna OK 13:18 +1:20 5:45 A
9 Jennie Börjesson Eriksson Storviks IF 13:20 +1:22 5:46 A
10 Josefin Erlandsson OK Milan 13:29 +1:31 5:50 A
11 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 13:44 +1:46 5:56 A
12 Emma Kindbom IF Hagen 13:49 +1:51 5:58 A
13 Moa Hansson Bredaryds SOK 13:58 +2:00 6:02 A
13 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 13:58 +2:00 6:02 A
15 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 14:00 +2:02 6:03 A
16 Sandra Näslund Västerås SOK 14:01 +2:03 6:04 A
17 Hanna Hänström OK Ravinen 14:08 +2:10 6:07 A
18 Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 14:17 +2:19 6:10 A
19 Tone Albrektsson OK Ravinen 14:20 +2:22 6:12 A
20 Erica Edman Rehns BK 14:22 +2:24 6:13 A
21 Maria Eriksson Eds SK 14:26 +2:28 6:14 A
22 Frida Junegard Tullinge SK 14:40 +2:42 6:20 A
23 Emma Pettersson OK Roxen 14:48 +2:50 6:24 A
24 Saga Sander OK Milan 15:00 +3:02 6:29 A
25 Elin Johansson Finspångs SOK 15:11 +3:13 6:34 A
26 Johanna Henriksson OK Tisaren 15:14 +3:16 6:35 A
27 Olivia Nilsson OK Pan-Kristianstad 15:17 +3:19 6:36 A
28 Jonna Jungåker Sundsvalls OK 16:48 +4:50 7:16 A
29 Stina Nordin Sundsvalls OK 18:07 +6:09 7:50 A
30 Wilma Jansson Vänersborgs SK 18:22 +6:24 7:57 A
Amanda Berggren Tullinge SK ej start

H18 kval A

2 640 m, 38 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 August Mollén OK Denseln 12:02 4:33 A
2 Kristoffer Tengroth Sundbybergs IK 12:27 +0:25 4:42 A
3 Axel Granqvist OK Ravinen 12:44 +0:42 4:49 A
4 Oskar Nyman OK Tyr 12:47 +0:45 4:50 A
5 Emil Björnlinger IK Hakarpspojkarna 12:55 +0:53 4:53 A
6 Olle Grywenz OK Linné 12:59 +0:57 4:55 A
7 Oskar Forsberg Tullinge SK 13:00 +0:58 4:55 A
8 Andreas Gustafsson IK Hakarpspojkarna 13:01 +0:59 4:55 A
9 Felix Axelsson Markbygdens OK 13:15 +1:13 5:01 A
10 William Lundstedt Mullsjö SOK 13:16 +1:14 5:01 A
11 Andreas Jonsson OK Orion 13:19 +1:17 5:02 A
12 Eskil Tryggö Trollhättans SOK 13:23 +1:21 5:04 A
13 Lukas Granstedt IK Hakarpspojkarna 13:33 +1:31 5:07 A
14 Albin Andersson Tullinge SK 13:35 +1:33 5:08 A
14 Daniel Bogren IF Hagen 13:35 +1:33 5:08 A
16 Lukas Olm Kils OK 13:43 +1:41 5:11 A
17 Hugo Lindbärg OK Södertörn 13:44 +1:42 5:12 A
18 Georg Eklöw OK Södertörn 13:45 +1:43 5:12 A
19 Noel Waldenfjord Järfälla OK 13:46 +1:44 5:12 A
20 Tim Johansson FK Friskus-Varberg 13:51 +1:49 5:14 A
21 Jonathan Uller Kils OK 13:55 +1:53 5:16 B
21 Olle Hedman IF Hagen 13:55 +1:53 5:16 B
23 Sandro Schmid OK Linné 14:02 +2:00 5:18 B
24 Oskar Enges Attunda OK 14:08 +2:06 5:21 B
25 Lukas Katvala Karlskrona SOK 14:14 +2:12 5:23 B
25 Axel Halvarsson Karlskrona SOK 14:14 +2:12 5:23 B
27 Matviy Khotyaintsev IF Thor 14:16 +2:14 5:24 B
28 Ludvig Hallabro Hässleholms OK 14:21 +2:19 5:26 B
29 Simon Freyland Eksjö SOK 14:22 +2:20 5:26 B
30 Fredrik Stenbeck OK Österåker 14:25 +2:23 5:27 B
31 Marcus Carlsson IF Hagen 14:33 +2:31 5:30 B
32 Oscar Stomberg IF Hagen 14:37 +2:35 5:32 B
33 Pontus Bierfeldt Ärla IF 14:44 +2:42 5:34 B
34 Simon Törnqvist OK Ravinen 16:41 +4:39 6:19 B
35 Viktor Wallin OK Kåre 17:11 +5:09 6:30 B
36 Martin Skärlén Haninge SOK 17:37 +5:35 6:40 B
37 Hugo Dalhammer OK Roxen 18:00 +5:58 6:49 B
38 Nicolas Barboza Attunda OK 22:32 +10:30 8:32 B
Benjamin Sturek SOK Viljan ej start B

H18 kval B

2 580 m, 37 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Erik Herne OK Ravinen 12:19 4:46 A
2 Jonatan Gustafsson KFUM Örebro OK 12:28 +0:09 4:49 A
3 Felix Persson Haninge SOK 12:34 +0:15 4:52 A
4 Oscar Johansson Karlskrona SOK 12:38 +0:19 4:53 A
4 Isac Ericsson Växjö OK 12:38 +0:19 4:53 A
6 Emil Auselius Bredaryds SOK 12:39 +0:20 4:54 A
7 Filip Trofast Bredaryds SOK 12:41 +0:22 4:54 A
8 Victor Hansson Jönköpings OK 12:45 +0:26 4:56 A
9 Emil Grehn OK Rodhen 12:48 +0:29 4:57 A
10 Erik Hannrup IF Thor 12:54 +0:35 5:00 A
11 Emil Karlsson Hestra IF 12:55 +0:36 5:00 A
12 John Larsson Rånäs OK 12:56 +0:37 5:00 A
13 Jonas Andersson OK Roxen 13:02 +0:43 5:03 A
14 Ludvig Ek Nyköpings OK 13:04 +0:45 5:03 A
15 Olof Skoglund Kils OK 13:13 +0:54 5:07 A
16 Emil Pettersson Karlskrona SOK 13:15 +0:56 5:08 A
17 Carl Carlsson Nyköpings OK 13:25 +1:06 5:12 A
18 Elias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 13:26 +1:07 5:12 A
19 Carl Holmberg IF Hagen 13:27 +1:08 5:12 A
19 Erik Winbladh Karlskrona SOK 13:27 +1:08 5:12 A
21 Gustav Frænell Sundsvalls OK 13:32 +1:13 5:14 B
22 Oscar Modig OK Pan-Kristianstad 13:41 +1:22 5:18 B
23 William Nilsson Nyköpings OK 13:44 +1:25 5:19 B
24 Hannes Svahn OK Ravinen 13:45 +1:26 5:19 B
25 Axel Olsson IF Hagen 13:46 +1:27 5:20 B
26 Felix Lindell Öhman OK Måsen 13:51 +1:32 5:22 B
27 Jakob Ingström IK Hakarpspojkarna 14:29 +2:10 5:36 B
28 Filip Möller OK Södertörn 14:35 +2:16 5:39 B
29 Walter Lagerhäll Rehns BK 14:36 +2:17 5:39 B
30 Simon Dahlberg OK Nolaskogsarna 14:51 +2:32 5:45 B
31 Sixten Törnqvist Västerås SOK 14:53 +2:34 5:46 B
32 Viktor Berg Leksands OK 15:00 +2:41 5:48 B
33 Oskar Vahlberg OK Österåker 15:04 +2:45 5:50 B
34 Ludvig Waktel Svaide Roma SOK 15:42 +3:23 6:05 B
35 Erik Eriksson OK Älgen 15:50 +3:31 6:08 B
36 Jesper Nyström IF Thor 16:33 +4:14 6:24 B
37 Marcus Nylén Degerfors OK 18:24 +6:05 7:07 B
Gunnar Engström Linköpings OK ej start B

D18 kval A

2 210 m, 27 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Vilma Von Krusenstierna OK Kåre 11:33 5:13 A
2 Julia Rajan IFK Lidingö SOK 11:59 +0:26 5:25 A
3 Ellen Kallerbäck OK Orion 12:08 +0:35 5:29 A
4 Sofia Eriksson Stora Tuna OK 12:16 +0:43 5:33 A
5 Frida Vikström Sundsvalls OK 12:18 +0:45 5:33 A
6 Jenny Wegebro Sundsvalls OK 12:27 +0:54 5:38 A
7 Lisa Jonsson-Nordin Skåneslättens OL 12:29 +0:56 5:38 A
8 Klara Axelsson Markbygdens OK 12:32 +0:59 5:40 A
9 Alice Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 12:34 +1:01 5:41 A
10 Frida Hector Snättringe SK 12:43 +1:10 5:45 A
11 Sara Granstedt IK Hakarpspojkarna 12:46 +1:13 5:46 A
12 Maja Mörth Leksands OK 13:05 +1:32 5:55 A
13 Elvira Wildheim FK Friskus-Varberg 13:06 +1:33 5:55 A
14 Alva Sellgren Göteborg-Majorna OK 13:14 +1:41 5:59 A
15 Linnea Dagsberg OK Orion 13:18 +1:45 6:01 A
16 Sofia Johansson OK Skärmen 13:20 +1:47 6:01 A
17 Frida Johansson OK Djerf 13:26 +1:53 6:04 A
18 Ella Nordström Kils OK 13:38 +2:05 6:10 A
19 Ellen Wahlbom OK Orion 13:45 +2:12 6:13 A
20 Elise Josefsson OK Pan-Kristianstad 13:51 +2:18 6:16 A
21 Linn Lugne Kils OK 13:53 +2:20 6:16 B
22 Amanda Karlsson OK Ravinen 14:05 +2:32 6:22 B
23 Ronja Hugg Forsa OK 14:07 +2:34 6:23 B
24 Emelie Brudin IFK Mora OK 14:15 +2:42 6:26 B
25 Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 16:10 +4:37 7:18 B
26 Adelina Funke Leksands OK 16:37 +5:04 7:31 B
27 Carolina Eriksson OK Milan 18:23 +6:50 8:19 B
Linnéa Gustafsson OK Hällen ej start B

D18 kval B

2 240 m, 27 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid FH
1 Erika Källvik Leufvén Åmåls OK 11:37 5:11 A
2 Ella Sjöberg Tullinge SK 12:10 +0:33 5:25 A
3 Johanna Källvik Leufvén Åmåls OK 12:19 +0:42 5:29 A
4 Ella Olsson Grycksbo IF OK 12:26 +0:49 5:33 A
5 Hanna Kjellin Forsa OK 12:29 +0:52 5:34 A
6 Elin Schagerström Garphyttans IF 12:31 +0:54 5:35 A
7 Lina Svärd IF Thor 12:38 +1:01 5:38 A
8 Hanna Lagerberg OK Södertörn 12:44 +1:07 5:41 A
9 Vilma Karlsson Snättringe SK 12:47 +1:10 5:42 A
10 Sofie Josefsson OK Pan-Kristianstad 13:01 +1:24 5:48 A
11 Ella Palm IK Hakarpspojkarna 13:12 +1:35 5:53 A
12 Malin Dahlbäck OK Österåker 13:15 +1:38 5:54 A
13 Astrid Norgren Stora Tuna OK 13:16 +1:39 5:55 A
14 Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 13:19 +1:42 5:56 A
15 Ida Kristiansson Trollhättans SOK 13:28 +1:51 6:00 A
15 Lisa Berggren OK Kolmården 13:28 +1:51 6:00 A
17 Malva Steen OK Enen 13:29 +1:52 6:01 A
17 Tindra Jernström Avesta OK 13:29 +1:52 6:01 A
19 Ebba Hjertberg Hestra IF 13:33 +1:56 6:02 A
20 Elsa Lindeblom Hestra IF 13:41 +2:04 6:06 A
21 Sara Junevik Leksands OK 13:52 +2:15 6:11 B
22 Elin Wihlborg OK Gynge 14:12 +2:35 6:20 B
23 Tindra Hjort Falköpings AIK OK 14:31 +2:54 6:28 B
24 Sofie Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 14:37 +3:00 6:31 B
25 Moa Erlandsson Vimmerby OK 15:04 +3:27 6:43 B
26 Johanna Särnbrink OK Tisaren 15:10 +3:33 6:46 B
27 Ebba Jensen Skåneslättens OL 15:33 +3:56 6:56 B
Moa Sjöberg Göteborg-Majorna OK ej start B