D21 Elit

16 840 m, 21 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 2:14:02 7:57
2 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK 2:29:59 +15:57 8:54
3 Maria Magnusson Sävedalens AIK 2:30:16 +16:14 8:55
4 Rebecka Lindberg OK Roslagen 2:31:13 +17:11 8:58
5 Johanna Engström OK Hällen 2:31:47 +17:45 9:00
6 Magdalena Olsson Stora Tuna OK 2:31:49 +17:47 9:00
7 Evgeniya Ryapolova IFK Mora OK 2:31:55 +17:53 9:01
8 Malin Sørensen OK Rodhen 2:44:35 +30:33 9:46
9 Lovisa Persson OK Tisaren 2:45:47 +31:45 9:50
10 Sofia Holmgård Kils OK 2:46:44 +32:42 9:54
11 Louise Markstedt OK Södertörn 2:55:52 +41:50 10:26
12 Lisa Andersson Ärla IF 2:58:23 +44:21 10:35
13 Kristin Hylander Nyköpings OK 2:59:03 +45:01 10:37
14 Annika Björk OK Linné 3:02:17 +48:15 10:49
15 Pia Olsson OK Pan-Kristianstad 3:06:40 +52:38 11:05
16 Maria Arvidsson Kalmar OK 3:13:04 +59:02 11:27
17 Kajsa Hammarström Linköpings OK 3:24:02 +1:10:00 12:06
Ellinor Eriksson OK Tisaren ej godkänd
Riina Kuuselo OK Linné ej godkänd
Lovisa Nilsson Sävedalens AIK ej godkänd
Josefine Wallenhammar Hagaby GoIF Örebro ej godkänd

 

H21 Elit

20 920 m, 38 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gustav Bergman OK Ravinen 2:23:08 6:50
2 Marcus Millegård Sävedalens AIK 2:25:40 +2:32 6:57
3 Fredrik Eliasson IK Stern 2:32:05 +8:57 7:16
4 Simon Hodler IFK Mora OK 2:32:48 +9:40 7:18
5 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK 2:33:22 +10:14 7:19
6 Espen Hultgreen Weltzien Järla Orientering 2:33:49 +10:41 7:21
7 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 2:34:17 +11:09 7:22
8 Henrik Löfås OK Linné 2:34:24 +11:16 7:22
9 Johan Nordlund Malungs OK Skogsmårdarna 2:35:11 +12:03 7:25
10 Robbin Kantarp Ärla IF 2:36:33 +13:25 7:28
11 Jens Rönnols Järla Orientering 2:37:26 +14:18 7:31
12 Per Carlborg Linköpings OK 2:38:03 +14:55 7:33
13 Martin Ahlberger Hestra IF 2:41:58 +18:50 7:44
14 Oskar Andrén OK Tisaren 2:42:16 +19:08 7:45
15 Emil Kalered OK Denseln 2:42:17 +19:09 7:45
16 Viktor Larsson Hagaby GoIF Örebro 2:43:24 +20:16 7:48
17 Jonas Engström OK Hällen 2:43:32 +20:24 7:49
18 Emil Granqvist OK Ravinen 2:45:13 +22:05 7:53
19 Heino Ollin Sävedalens AIK 2:49:33 +26:25 8:06
20 Daniel Nilsson Nyköpings OK 2:51:37 +28:29 8:12
21 Per Eklöf OK Milan 2:52:59 +29:51 8:16
22 Anton Hallor OK Tisaren 2:56:01 +32:53 8:24
23 Roman Ryapolov IFK Mora OK 2:56:12 +33:04 8:25
24 Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK 2:56:49 +33:41 8:27
25 Ludvig Eriksson Kils OK 2:59:37 +36:29 8:35
26 Love Berzell OK Ravinen 3:05:20 +42:12 8:51
27 Josh Beech OK Södertörn 3:07:45 +44:37 8:58
28 Emil Andersson Ärla IF 3:13:37 +50:29 9:15
29 Maxime Bonneau Linköpings OK 3:18:27 +55:19 9:29
30 Fredrik Karlsson Göteborg-Majorna OK 3:22:48 +59:40 9:41
31 John Persson IFK Göteborg 3:24:49 +1:01:41 9:47
32 Jonathan Karlsson OK Tisaren 3:42:26 +1:19:18 10:37
33 Joakim Berg Bromma-Vällingby SOK 4:04:18 +1:41:10 11:40
Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd
Rasmus Elmelid Linköpings OK ej godkänd
Olle Kalered OK Denseln ej godkänd
Lars Lundström IF Hallby SOK ej godkänd
Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd

 

D20 Elit

11 790 m, 20 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 1:46:42 9:03
2 Emma Hagrot Täby OK 1:52:06 +5:24 9:30
3 Johanna Börjesson Eriksson Storviks IF 2:00:19 +13:37 10:12
4 Klara Djerf Lerums SOK 2:01:56 +15:14 10:20
5 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 2:03:05 +16:23 10:26
6 Rebecca Waldenfjord Järfälla OK 2:04:55 +18:13 10:35
7 Hanna Hänström OK Ravinen 2:08:06 +21:24 10:51
8 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 2:08:46 +22:04 10:55
9 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 2:08:48 +22:06 10:55
10 Emma Helmersson Västerås SOK 2:08:49 +22:07 10:55
11 Josefin Erlandsson OK Milan 2:09:01 +22:19 10:56
12 Sara Kindlund OK Tranan 2:09:10 +22:28 10:57
13 Amanda Berggren Tullinge SK 2:11:24 +24:42 11:08
14 Tone Albrektsson OK Ravinen 2:12:33 +25:51 11:14
15 Jennie Börjesson Eriksson Storviks IF 2:14:53 +28:11 11:26
16 Saga Sander OK Milan 2:30:36 +43:54 12:46
17 Erica Eriksson Hjärnarps OL 2:49:45 +1:03:03 14:23
Stina Eriksson Jönköpings OK ej godkänd
Jonna Fors Västerås SOK ej godkänd
Wilma Lagerhäll Rehns BK ej godkänd
Ronja Björklund OK Kåre ej start
Emma Djerf Lerums SOK ej start
Sanna Fast Eksjö SOK ej start
Emma Pettersson OK Roxen ej start

H20 Elit

14 980 m, 28 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Simon Imark Tullinge SK 1:41:18 6:45
2 Lucas Sundblad Eksjö SOK 1:48:21 +7:03 7:13
3 Andreas Uller Kils OK 1:48:32 +7:14 7:14
4 Simon Hector Snättringe SK 1:48:54 +7:36 7:16
5 Ville Johansson OK Kolmården 1:49:16 +7:58 7:17
6 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 1:52:02 +10:44 7:28
7 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 1:52:22 +11:04 7:30
8 Henrik Johannesson Ronneby OK 1:54:15 +12:57 7:37
9 Albin Lillieström OK Roxen 1:56:47 +15:29 7:47
10 Mattis Hallberg IK Uven 1:56:50 +15:32 7:47
11 Olle Josarp OK Tisaren 2:04:02 +22:44 8:16
12 Gustaf Sundbüe OK Hällen 2:04:13 +22:55 8:17
13 Nils Hammaräng Grip OK Orion 2:11:27 +30:09 8:46
14 Olle Nilsson OK Linné 2:13:10 +31:52 8:53
15 Fredrik Johansson OK Nackhe 2:14:51 +33:33 9:00
16 Per Karlsson OK Tylöskog 2:15:17 +33:59 9:01
17 Arvid Claesson Jönköpings OK 2:20:03 +38:45 9:20
18 Arvid Linder OK Hällen 2:29:09 +47:51 9:57
19 Tuve Möller OK Linné 2:34:11 +52:53 10:17
20 Rasmus Möller Arboga OK 2:34:36 +53:18 10:19
21 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 2:37:52 +56:34 10:32
22 Alfred Lönn Västerås SOK 2:53:44 +1:12:26 11:35
23 Christian Redtzer Attunda OK 2:59:52 +1:18:34 12:00
24 Viktor Wohlgemuth OK Ravinen 3:00:22 +1:19:04 12:02
25 Erik Nallgård Västerås SOK 3:07:44 +1:26:26 12:31
Jacob Eriksson KFUM Örebro OK ej godkänd
Simon Larsson OK Hällen ej godkänd
Erik Zeilon Skåneslättens OL ej godkänd
Jonas Eriksson Stora Tuna OK ej start
John Gunnarsson Surahammars SOK ej start
Amadeus Hansson Gotlands Bro OK ej start
Victor Imark Tullinge SK ej start
Johan Persson Attunda OK ej start
Johannes Ridefelt OK Linné ej start
Simon Schuster IFK Lidingö SOK ej start
Henning Sjökvist Stora Tuna OK ej start

D18 Elit

9 460 m, 20 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisa Jonsson-Nordin Skåneslättens OL 1:31:42 9:41
2 Vilma Karlsson Snättringe SK 1:38:43 +7:01 10:26
3 Johanna Källvik Leufvén Åmåls OK 1:40:50 +9:08 10:39
4 Erika Källvik Leufvén Åmåls OK 1:40:54 +9:12 10:39
5 Hanna Kjellin Forsa OK 1:41:05 +9:23 10:41
6 Klara Axelsson Markbygdens OK 1:41:09 +9:27 10:41
7 Maja Mörth Leksands OK 1:41:17 +9:35 10:42
8 Alva Sellgren Göteborg-Majorna OK 1:42:35 +10:53 10:50
9 Fanny Sundblad Eksjö SOK 1:42:48 +11:06 10:52
10 Malva Steen OK Enen 1:42:59 +11:17 10:53
11 Elin Schagerström Garphyttans IF 1:47:17 +15:35 11:20
12 Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 1:47:41 +15:59 11:22
13 Ebba Ganslandt IFK Lidingö SOK 1:55:55 +24:13 12:15
14 Sofia Johansson OK Skärmen 1:56:31 +24:49 12:19
15 Ronja Hugg Forsa OK 1:56:34 +24:52 12:19
16 Linnéa Gustafsson OK Hällen 1:57:17 +25:35 12:23
17 Frida Johansson OK Djerf 1:59:54 +28:12 12:40
18 Ella Olsson Grycksbo IF OK 2:09:34 +37:52 13:41
Stina Johansson OK Bävern ej godkänd
Moa Westblad OK Ravinen ej godkänd
Sara Granstedt IK Hakarpspojkarna ej start
Amanda Kleijn Södertälje-Nykvarn OF ej start
Hanna Lagerberg OK Södertörn ej start
Julia Rajan IFK Lidingö SOK ej start

H18 Elit

12 080 m, 39 startande

Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 August Mollén OK Denseln 1:28:55 7:21
2 Viktor Svensk Stora Tuna OK 1:29:42 +0:47 7:25
3 Jonas Andersson OK Roxen 1:29:45 +0:50 7:25
4 Erik Herne OK Ravinen 1:31:25 +2:30 7:34
5 Oskar Edvardsson Järfälla OK 1:34:47 +5:52 7:50
6 Felix Axelsson Markbygdens OK 1:35:02 +6:07 7:52
7 Hugo Lillieström OK Roxen 1:36:35 +7:40 7:59
8 Kristoffer Tengroth Sundbybergs IK 1:39:50 +10:55 8:15
9 Simon Harden FK Boken 1:40:16 +11:21 8:18
10 Filip Trofast Bredaryds SOK 1:40:28 +11:33 8:19
11 Albin Andersson Tullinge SK 1:42:07 +13:12 8:27
12 Georg Eklöw OK Södertörn 1:42:11 +13:16 8:27
13 Niklas Carlsson Sundbybergs IK 1:45:44 +16:49 8:45
14 Gustav Runefors Växjö OK 1:47:53 +18:58 8:55
15 Andreas Gustafsson IK Hakarpspojkarna 1:49:22 +20:27 9:03
16 William Nilsson Nyköpings OK 1:50:29 +21:34 9:08
17 Jonathan Uller Kils OK 1:50:39 +21:44 9:09
18 Simon Freyland Eksjö SOK 1:51:47 +22:52 9:15
19 Olof Skoglund Kils OK 1:51:54 +22:59 9:15
20 Elias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 1:52:04 +23:09 9:16
21 Lukas Olm Kils OK 1:53:00 +24:05 9:21
22 Carl Holmberg IF Hagen 1:55:43 +26:48 9:34
23 Erik Wigle Södertälje-Nykvarn OF 1:56:32 +27:37 9:38
24 Oskar Nyman OK Tyr 1:56:54 +27:59 9:40
25 Viktor Ossiansson IK Hakarpspojkarna 2:00:27 +31:32 9:58
26 Filip Rosjö Jönköpings OK 2:05:29 +36:34 10:23
27 Emil Auselius Bredaryds SOK 2:06:15 +37:20 10:27
28 Hampus Nyström IF Hagen 2:08:33 +39:38 10:38
29 Simon Dahlberg OK Nolaskogsarna 2:11:25 +42:30 10:52
30 Algot Najvik OK Pan-Kristianstad 2:11:41 +42:46 10:54
31 Thorsten Svensson Finspångs SOK 2:42:33 +1:13:38 13:27
Marcus Carlsson IF Hagen ej godkänd
Ludvig Ek Nyköpings OK ej godkänd
Oskar Enges Attunda OK ej godkänd
Axel Granqvist OK Ravinen ej godkänd
Olle Grywenz OK Linné ej godkänd
Olle Hedman IF Hagen ej godkänd
Andreas Jonsson OK Orion ej godkänd
Martin Lamm Frölunda OL ej godkänd
Ruben Bryngelsson Tullinge SK ej start
Oskar Forsberg Tullinge SK ej start
Jonatan Gustafsson KFUM Örebro OK ej start
Victor Hansson Jönköpings OK ej start
Edvin Nordström Täby OK ej start
Sandro Schmid OK Linné ej start